jablko

Ukrajina

Presídlenci

Rozhorúčenou hotelovou izbou sa šíri sladkastá vôňa. V panvici na jednoplatničke praská olej, Aňa do nej ukladá pirôžky. Cesto si vymiesila v hrnci - raz v ňom varí polievku, inokedy kašu. Na úzky písací stôl rozsypala múku, z hmoty v hrnci natrhala kúsky, potom ich na zamúčenej ploche poroztláčala prstami. Valček nemá. Naplnila cesto lekvárom, vyformovala bochníčky akurát tak do dlane. “Variť v izbách nie je povolené. Ale povedala som pracovníkom hotela: Mám tri deti, nemôžem inak,” otáča Aňa pirôžky v oleji. A tak z písacieho stola hotelovej izby odložila nepotrebné veci. Napríklad telefón. Komu by volala? A za čo?
Celý rozhovor →

Fotograf z Majdanu: „Keď sa na fotku pozriem, chcem sa začať pýtať.“

V čase, keď Robert Tappert vycestoval na Ukrajinu a fotil prostesty, boli nepokoje na Majdane najväčšie. Rozhodol sa nedokumentovať to, čo ostatní - na demonštrácie sa pozrel z inej stránky a namiesto násilia vo svojich fotografiách zvýraznil tváre ľudí, ktorí sa bojov v uliciach zúčastnili. Vznikli neobyčajné portréty, ktoré s odstupom času silnejú.
Celý rozhovor →

109 krížov

Symbolický cintorín obetí z Majdanu na bratislavskom nábreží.
Celý článok →

Ukrajina na konci apríla

Krátka správa a fotografie od Michala Burzu z východu Ukrajiny.
Celý článok →

Prvé dni v Simferopole

Fotograf Michal Burza je opäť na Ukrajine. Od minulej stredy je v meste Simferopol na Kryme. Tu je niekoľko jeho fotografií aj s komentárom.
Celý článok →

Україна сьогодні і завтра

Великі зміни очікують українське суспільство після лютого 2014 року. Що ж відбуватиметься тепер? Як буде проходити перерозподіл влади? На що потрібно звернути увагу громадянському суспільству в цих тижнях?
Детальніше →

Ukrajina dnes a zajtra

Ukrajinskú spoločnosť čakajú po februári 2014 veľké zmeny. Čo sa bude diať teraz? Ako sa bude prerozdeľovať moc? Na čo si má občianska spoločnosť dávať pozor v týchto týždňoch?
Celý článok →