jablko

Prvé dni v Simferopole

Fotograf Michal Burza je opäť na Ukrajine. Od minulej stredy je v meste Simferopol na Kryme. Tu je niekoľko jeho fotografií aj s komentárom.

V Ševčenkovom parku sa zišlo niekoľko desiatok ľudí. Nie veľa, ale dosť na to, aby ukázali, že sa neboja. V piatok sa ich už na Sovietskom námestí zišlo okolo tisíc.

“Na pokojný priebeh demonštrácie” dozerali Kozáci, proruská domobrana a miestna milícia. Protestujúci sa vyhli provokáciam. Nevšímali si mládencov s ruskou vlajkou. Keď starší pán so sovietskou vlajkou kričal: “Fašisti neprejdú!” protestujúci sa k nemu pridali rovnakým sloganom.

Vojakov v meste nahradili ľudia s oranžovo-čiernymi páskami. Dozor nad parlamentom prebrali Kozáci. Tí dávajú jasne najavo, že tu cudzincov nechcú.

Ukrajinci prešli mestom a skončili pri vojenskej základni na ulici Karla Marxa. Túto základňu majú stále pod kontrolou ukrajinskí vojaci a ľudia im prišli dať najavo svoju vďaku.

Z proruskych nazorov prevladaju tieto dva. Jedni hovoria o fašistoch z Kyjeva, iní sa pýtajú sa, čo pre nich urobila Ukrajina. Zdá sa, že chcú nielen pripojenie k Rusku, ale návrat minulého režimu.

O hodinu neskôr, neďaleko protestov, si súčasná krymská vláda zakladá svoju novú armádu. Na ich počesť je po bokoch rozmiestnená domobrana. Prvých šesťdesiat mužov prisahá vernosť Krymu. Je medzi nimi len pár mladých, väčšina z nich si však pamätá armádu Sovietskeho zväzu. Nastupujú do autobusov a odchádzajú nevedno kam.

Podľa AP je na ceste do Simferopola 60 ruských dodávok s vojakmi…

 

Michal Burza

V súčasnosti je fotograf na voľnej nohe. V rokoch 2005 až 2006 fotografoval pre Ministerstvo obrany SR. V rokoch 2006 až 2010 pre SITA a od roku pre Ringier Axel Springer 2010 až 2013. Dvakrát dostal Novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti, v rokoch 2006 a 2012 a dvakrát Czech Press Photo 2012 a 2013. Viac fotografií.

Tento článok ste mohli čítať, lebo sa venujeme témam, ktoré považujeme za dôležité, témam, ktoré máme radi.
Pomôžte nám pokračovať v tom.

Podporte nás


Späť na tému Ukrajina