jablko

Dieser Artikel ist auch in Deutsch verfügbar

Opatrovateľky


Práca opatrovateliek je najmä o citlivých vzťahoch blízkych ľudí. Ženy zo Slovenska opúšťajú svoje rodiny - rodičov, deti i partnerov, aby sa v Rakúsku starali o starých ľudí, ktorých im zverujú ich najbližší - deti, či vnúčatá. Niektoré úzke vzťahy sa tak narušia, iné vzťahy sa pri takto intímnej práci môžu vytvárať.

Pustili sme sa do citlivej témy. Témy o najbližších vzťahoch. Tak totiž tému opatrovania vnímame. Chceli by sme o nej nejaký čas hovoriť. Nie len u nás, aj v Rakúsku, kde väčšina slovenských opatrovateliek pracuje.

Na začiatku boli rozhovory s opatrovateľkami, opatrovateľom, etnologičkou a učiteľom z Levíc, Krompách, Bratislavy a Málinca. V nich sme objavili šírku témy a začali sme mať množstvo ďalších, na začiatku nečakaných otázok. Väčšinu z nich o vzťahoch. Tak sme sa rozhodli pýtať sa ďalej, ekonómov, sociológov, psychológov, učiteľov, politikov a samozrejme opatrovateliek a opatrovateľov a ich najbližších príbuzných. Teda radi by sme sa pýtali ďalej, radi by sme sa s týmito ľuďmi rozprávali, radi by sme hľadali odpovede a ponúkali ich aj slovenskému taj rakúskemu publiku. Preto by malo byť všetko, čo k tejto téme napíšeme, alebo natočíme uverejnené aj po nemecky. Keďže chceme, aby sa o tom hovorilo čo najviac, radi budeme spolupracovať s médiami na Slovensku, aj Rakúsku. Na to, aby sme túto tému mohli spracovať tak, ako sme si zaumienili, budeme potrebovať čas a vašu pomoc.


Opatrovateľky o svojej práci

Z rozhovorov, ktoré sme robili s opatrovateľkami a opatrovateľom, vám ponúkame tento krátky ústrižok. Hovoria v ňom o vzťahoch v rodinách doma, o vzťahoch v rodinách opatrovaných, hovoria o deťoch aj o rodičoch.

Video: Mária Miklušičáková, Jakub Kratochvíl


Žena může být živitelem rodiny, ale musí si na to oba dva zvyknout

Odpovede sociologičky Jiřiny Šiklovej o opatrovateľkách sú drsnejšie ako sme čakali. Pri všetkých témach, žena živiteľka rodiny, starý rodičia ako opatrovatelia, ale aj starší ľudia ako opatrovaní. Nech sa páči.
Celý rozhovor →

Sú ženy, ktoré rátajú dni, keď pôjdu domov

Pár dní pred Štedným dňom zvoní Andrei Kačalovej (35) mobil. Rodina jej klientky ju prosí, aby prišla pomôcť, pretože záskok, ktorý mal vypomáhať v čase jej neprítomnosti, je preč. Pre Andreu je práca jednou z priorít. Vie totiž, že v rodnom regióne je jej pramálo. A tak sa nakoniec rozlúči s rodinou a zamieri do Nemecka, kde už niekoľko rokov pracuje ako opatrovateľka.
Celý rozhovor →

Tie ženy majú môj rešpekt

Namiesto úvodu do celej témy vám ponúkame rozhovor s etnologičkou Martinou Sekulovu, ktorá sa opatrovateľkám venovala vo svojej dizertačnej práci.
Celý rozhovor →

Na to, aby sme mohli tému opatrovateliek spracovať tak, ako sme si zaumienili, budeme potrebovať čas a vašu pomoc.

Pomôžte nám!