jablko

Školstvo

Školstvo je jednou z tém, ktorej sa chcem venovať dlhodobo. Myslíme si, že dobré školy robia dobrí učitelia. Chceme vám preto prinášať ich príbehy. Väčšina týchto príbehov sa bude odvíjať od prvého rozhovoru, ktorý sme o školstve spravili.

Ak už deti neviem nadchnúť, aspoň by som ich nemal znechutiť

S učiteľom Petrom Farárikom sme sa rozprávali na jar. Vtedy pôsobil ako učiteľ v Skalici. Odvtedy sa v jeho živote mnohé zmenilo. Stal sa otcom a presťahoval sa na Stredné Slovensko kde chcel pokračovať v učení. Hľadal si prácu v piatich okresoch, no nikde nebolo miesto učiteľa voľné. Teraz je nezamestnaný.
Celý rozhovor →

2% venujtre ich deťom

Najzásadnejší rozhovor o našom školstve

Učila na cirkevnej škole, na jednom z najlepších slovenských gymnázií, na škole pre telesne postihnutých. Pracovala na školskej inšpekcii, aj na ministerstve školstva. Po všetkých týchto skúsenostiach vravela, že školstvo sa dá najlepšie meniť z pozície učiteľa a že európske granty, naše školstvo deformujú. Spolu so synmi vytvorila školský informačný systém, elektronickú triednu knihu a rozvrh. Rozhovor s Annou Gottweisovu sme robili v júni 2013. V novembri po ťažkej chorobe zomrela.
Celý rozhovor →