jablko

Prečo robíme jablko?

Čo je Jablko a prečo ho robíme? Stáva sa nám, že sa nás naši čitatelia túto otázku stále častejšie pýtajú. Sami si takéto otázky už dva roky kladieme a takmer denne na ne hľadáme svojou prácou odpovede. Všimli sme si, že v každej z odpovedí sa opakujú tri slová — scitlivovanie, príbeh a vzájomné pomáhanie. Čo sa mení, sú len témy, ktorým sa venujeme a ktorým sa chceme aj naďalej venovať.

Slovo scitlivovanie, ktoré snáď ani nie je v slovníku slovenského jazyka, je základom toho, o čo sa už dva roky spoločne snažíme. Myslíme si, že scitlivovanie je možné dosiahnuť pomocou obyčajných ľudských príbehov, ktoré môžu narušiť stereotypné vnímanie a môžu pomôcť pozrieť sa na spoločenské témy z iných strán. Tieto príbehy sú vystavané zo zažitých skúseností, pohľadov či z odborných názorov.

Nemci, Rómovia, Slováci aj Maďari môžu žiť a žijú spolu, tak ako pri púti v Úhornej, obyčajní učitelia nenariekajú, ale vytvárajú hodnoty pre ostatných ako Anna Gottweisová alebo Peter Farárik. Nie všetci mladí a šikovní odchádzajú do zahraničia, mnohí ostávajú na miestach odkiaľ pochádzajú a hľadajú cesty ako ich zlepšovať. Katolícka cirkev vie byť napríklad vďaka Antonovi Srholcovi a františkánovi Rajmundovi aj slobodná.

My sami, ktorí Jablko robíme, sa na mnohé pozeráme vďaka príbehom lekárov z Plamienka, Marušky Michalovej, opatrovateliek a opatrovateľov v zahraničí, Dany Nemcovej či ľudí bez domova inak. Otvorenejšie, s väčšou odvahou, slobodnejšie a hlavne citlivejšie.

Jablko nerobíme sami. Po celé dva roky sú pre nás dôležití ľudia, ktorí s nami spolupracujú. Pýtame sa ich ako pomôcť Ukrajine, ako sa zachovať k ľuďom, ktorí prichádzajú do Európy, pýtame sa ich prečo podporujú učiteľov. Sú to pre nás dôležití ľudia, vďaka ktorým žijeme medzi sebou radi.

Tí ľudia ste aj Vy. Ďakujeme Vám.

Ak sa s víziou a prácou Jablka stotožňujete, môžete nám pomôcť rozširovaním našich textov, článkov a videí, finančnou podporou alebo vašimi schopnosťami a časom. Spoločne sa nám môže podariť scitlivovať svoje blízke ale aj vzdialenejšie okolie témami, ktoré sú prehliadané, ale podstatné a ktoré nás posúvajú, v tom, kým sme ďalej.

  • Chcete nás podporovať pravidelne?

  • Zvoľte sumu, ktorou nás podporíte

  • Vyberte spôsob platby

  • Vaše kontaktné údaje

Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania Darujme.sk. V ďalšom kroku Vás presmerujeme na stránku, kde bezpečne vyplníte Vaše platobné údaje. Po úspešnom prijatí daru Vám zašleme informačný email. Ďakujeme!
Zabezpečená platba realizovaná systémom darujme.ĽudiaĽuďom.sk