jablko

Pamäť

Co jest lid?

S láskavým dovolením vnučiek Ferdinanda Peroutku pani Terezie Kaslovej a pani Kateřiny Dražanovej uverejňujeme jeho esej Co jest lid? z knihy Boje o dnešek (František Borový, 1925). Kniha pozostáva z článkov vydaných medzi rokmi 1920 a 1925. Sám Peroutka v predslove knihy píše, že sú písané pre myšlienku, že človek má na svete žiť slobodne, s plným využitím svojich síl a v plnom rozvoji svojej osobnosti. Sú venované boju s niektorými radikálnymi predsudkami a ovzduším namrzenosti a nestálosti.
Pozrite si celý text →


Milan Zemko

Naposledy som sa s Milanom Zemkom rozprával presne tri mesiace pred smrťou. Pýtal som sa ho, ako vidí spoločnosť ako historik. Bola to celkom jednoduchá otázka. To, čo mi povedal, som nikdy neuverejnil. Myslím, že teraz - keď mu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska udelil Rad Ľudovita Štúra in memoriam - je tá pravá chvíľa. Tento jeho rok a pol starý komentár je stále aktuálny a je z neho jasné, prečo mu nijaké ocenenie neudelil ten predchádzajúci prezident. Tiež v ňom vecne pomenúva malosť slovenskej politiky. Milan Zemko bol jedným z najmúdrejších a najochotnejších ľudí, akých som poznal.
Pozrite si rozhovor →


Nepřítel je, když jsme ponecháni svému egu napospas

Je pokojná, odvážna a múdra žena. Matka a kamarátka. Sedeli sme vo veľkej priestrannej izbe v legendárnom byte na Ječnej ulici v Prahe a pili kávu. Rozprávali sme sa o spoločnosti, v ktorej dnes žijeme, o strachu a odvahe, o pravde, slobode, cirkvi a viere, o hľadaní, socialistickom režime, o blízkosti a význame rodiny ale aj úlohe školy, o umieraní, sebeckosti a pohodlnosti a o nutnosti byť pravdivý pred sebou samým a pred svetom.
Rozprávali sme sa Danou Němcovou živote →


21. august 1968

Pripomínať si 21. august 1968 je tento rok dôležitejšie než kedykoľvek predtým, uctiť si 112 obetí tejto veľmi krátkej vojny. Oslovili sme preto zopár ľudí a spýtali sme sa ich, ako to vidia oni. Od pätnásťročnej študentky až po ľudí, ktorí August zažili.
Celý článok →