jablko

Jedna z najkrajších kníh ovzťahu štyridsaťročného muža a desaťročného chlapca, o vzťahu otca a syna. Je to klasická kniha, od klasického spisovateľa. Pre niečo sa však klasikom stal. Hoci je to už takmer 60 rokov, kedy ju Saroyan napísal, stále je aktuálna. Aj keby bola napísaná pred 2003 rokmi, aj tak by bola by aktuálna.

Niektoré pocity v tomto vzťahu sa nemenia po tisícročia. Napríklad pocit otca vedieť odpovedať synovi na akúkoľvek otázku, rovnako ako pocit syna, že otec musí vedieť na všetko odpovedať. Je celkom jasné, že rozhovory otca so synom sú v chlapcových desiatich rokoch už celkom vážne. Ale malo by v nich byť aj veľa humoru. Aby bolo jasné, že tento svet vie byť veľmi veselý. A kniha Tati, tobě přeskočilo rozhodne veselá je.

Je to kniha krátkych rozhovorov o písaní ako takom, ale aj o písaní o jedle. O živote, o ceste na Mesiac, o vzťahoch medzi ľuďmi, o umení, škole, inteligencii, o hviezde, o Bohu, o víne aj vine, rovnako aj o základných potrebách ľudí.

“Co je hned druhá nejzákladnejší potřeba?”
“Přístřeší. Každý musí mít nějaké místo, kam by složil hlavu a kde by mohl spát.”
“A co potřebuje ještě?”
“Práci. Když člověk má jídlo a přístřeší, musí mí nějakou práci, ktorou by mohl uskutečniť všechny ostatní dobré věci - aby mohl mít ženu a děti, aby měl čas, zdraví, humor. První, co musí uskutečnit, je zdraví, a to pochází z vědomí, že si prácí vysluhuje právo na jídlo a na bydliště někde v domě. Když člověk nepracuje, je mu nanic.”
“Proč?”
“Protože člověku je nanic, když je zbytečný. Každý člověk musí být užitečný."
“Proč nenapíšeš hru právě o tomhle?”
“Myslím na to, ale není to snadné, protože než lidi v divadle mužeš začít poučovat, musíš je bavit, a není snadné zároveň bavit a poučovat. Na to už člověk musí být moc dobrý autor.”
“Ty jsi moc dobrý autor, tati. Dokážeš to.”

Saroyan je dobrý autor, “moc” dobrý autor. Kniha Tati, tobě přeskočilo to dokazuje. Nie len v kapitole Kost, z ktorej je úryvok citovaný, ale aj v ostatných.

Pozrieť v Artfore

O tejto knižke ste čítali, lebo sa venujeme témam, ktoré považujeme za dôležité, témam, ktoré máme radi.
Pomôžte nám pokračovať v tom.

Podporte nás


Späť na tému Knižky