jablko

V tejto zbierke krátkych textov opisuje Borges - so zmyslom pre detail, odbočovanie a písanie pod čiaru, jemu vlastným - hanebné skutky, ktoré páchali nie slávni, ale neznámi ľudia. Príbehy sa odohrávajú v rôznych častiach sveta, v rôznych dobách. Od príbehu pirátky starovekej Číny, či príbehu nezdvorilého majstra obradov v Japonsku až po austrálskeho podvodníka pretvarujúceho sa za kohosi iného, až po otrokára ťažiaceho z túžby otrokov po slobode.

Borges bravúrne opísal rôzne formy hanebnosti a podlosti. V každej z nich sa dá nájsť podobnosť so súčasnosťou. Napríklad v príbehu o newyorskom gangstrovi z konca devätnásteho storočia Monk Easmantovi.

Za každého odklizeného výtržníka si vyryl nožem na svém nelítostném obušku jednu čárku. Jednou v noci upoutala jeho pozornost jakási lesklá plešatá hlava, sklánějící se nad sklenicí piva; doklepnul ji jediným mocným úderem. “Chyběla mi jedna čárka do padesátky,” holedbal se později…
…Místní politici, v jejichž službách Monk Eastman působil, vždycky halasně popírali, že by nějaé gangy existovaly, anebo tvrdili, že to jsou pouze zájmové spolky.…

Nepripomína vám to výhovorky z riadkov, včerajších či zajtrajších novín? Ale nielen takéto nechutnosti opisuje majster Borges. Rozpitval a zošil aj slávny príbeh 47 samurajov, ktorí pomstili svojho kapitána, keď bol neprávom odsúdený na smrť za ješitnosť a roztopaš nezdvorilého majstra obradov. Za túto pomstu im bola poskytnutá výsada samovraždy. Tak aj spravili. Na záver príbehu autor píše:

A to je konec příběhu o sedmačtyřiceti věrných mužích, nikoli však konec jeho pokračování, neboť my, kteří patrně věrní nejsme, ale zato neztrácíme naději, že se takovými jednou staneme, budeme dál tyto muže uctívat alespoň slovy.

Pozrieť v Artfore

O tejto knižke ste čítali, lebo sa venujeme témam, ktoré považujeme za dôležité, témam, ktoré máme radi.
Pomôžte nám pokračovať v tom.

Podporte nás


Späť na tému Knižky