jablko

Baobab

Ako môže v malom meste ako je Tábor fungovať kníhkupectvo, v ktorom sa predávajú len pekné knihy pre deti? Ako môže fungovať vydavateľstvo, ktoré vydáva len pekné knihy pre deti? O tom sme sa rozprávali s Jurajom Horváthom.

Do Tábora som šiel kvôli rozhovoru pre VIA IURIS. Večer predtým mi Anička povedala, že keď tam už budem, nech sa zastavím aj za Jurajom a Terezou z Babobabu. Nikdy sme sa s nimi nestretli, ale vedeli sme o nich, že majú vydavateľstvo a veľa detí. To, že majú aj kníhkupectvo, som nevedel.

Dohodli sme sa na stretnutí pri kníhkupectve. Je v malej uličke na kraji starobylého centra Tábora s výhľadom na v tom čase vypustenú priehradu Jordán. Kníhkupectvo je jedna malá miestnosť, za ňou je ďalšia malá miestnosť - galéria a potom ešte ďalšia - jednoizbový byt. Najmenšie kníhkupectvo a najmenšia galéria, aké som kedy videl.

Baobab založili manželia Juraj a Tereza Horváthovci. Juraj je grafik a ilustrátor, Tereza - prekladateľka z francúzštiny a spisovateľka. Je to celkom malé vydavateľstvo, ktoré vydáva knihy pre deti a mládež, pôvodné texty a zaujímavé preklady.

Ich knihy ma zaujali už dávno. Najprv tým ako vyzerajú, po ich otvorení aj obsahom. Nebolo zvykom vidieť u nás také knihy. Každá bola iná a každá bola krásna. Prvá kniha z Baobabu, ktorú som si všimol bol Medvěd, který nebyl od Franka Tashlina. Potom to objavovanie ich kníh už šlo samo. Vlastne bolo to už len čakania na to, čo nové spravia. Krtčí výlety, krásny Tobiáš Lolness, dobrodružný a pritom takmer bez textu. Album Lidí od Blexbolexa, malá kniha Ryba od Erlenda Loeho, Šmalcová Abeceda, výpravná kniha Včelařství, drsná Kozí knížka, nádherný Rostlinopis. A ešte množstvo iných krásnych kníh, o ktorých napíšeme neskôr v inej rubrike.

Chvíľu sme s Jurajom pred kníhkupectvom čakali na Lenku. Lenka býva v jednoizbovom byte, ktorý je súčasťou kníhkupectva, stará sa o kníhkupectvo aj o galériu. A teraz sa bude starať aj o nové kníhkupectvo Baobabu, ktoré otvárajú v Prahe. Keď prišla, začali sme s Jurajom krátky rozhovor o Baobabe ako vydavateľstve tak aj o Baobabom kníhkupectve. Rozprávali sme sa o kríze, o budúcnosti malých kníhkupectiev.

Po rozhovore sme sa pobrali do iného starého domu so záhradou v centre mesta, kde robia pre deti výtvarné dielne, všakovaké ôrkšopy, hráva sa tam divadlo a požičiavajú tam bicykle. Všetko to robí hŕstka ľudí z Baobabu v malom meste Tábor. Bolo to veľmi príjemné a nečakané popoludnie.

Jurajovi ďakujem za rozhovor a Lenke za kávu.

Toto video ste mohli pozerať, lebo sa venujeme témam, ktoré považujeme za dôležité, témam, ktoré máme radi.
Pomôžte nám pokračovať v tom.

Podporte nás


Späť na tému Knihkupectvá a vydavateľstvá