jablko

109 krížov

Symbolický cintorín obetí z Majdanu na bratislavskom nábreží.

109 drevených krížov odkazuje na doteraz identifikované obete kyjevského Majdanu. Boli to ľudia, ktorí obetovali snu o lepšiu krajinu svoj vlastný život. Boli medzi nimi vysokoškolskí profesori, vedci, študenti, aj obyčajní ľudia zo západu, ale i východu zeme.

109 rodín, životných príbehov, odhodlaní s túžbou po spravodlivosti a dôstojnejšom živote. Stovka slobodných občanov, ktorí, ako tomu väčšina Ukrajincov verí, odišla do nebeského domova. Nebeská stovka, hrdinovia, ktorí budú Ukrajinu sprevádzať ďalej…

Symbolický cintorín pripomína krvavý a stále veľmi aktuálny zápas o slobodu našich susedov. Každý, kto odmieta obmedzovanie ľudských práv, si môže tichou modlitbou či spomienkou, alebo kvetinou uctiť padlých, často zavraždených zbabelou guľkou ostrelovačov.

V utorok o piatej hodine popoludní prehovoril na krátkom pietnom stretnutí katolícky kňaz Anton Srholec. Ľudia priniesli kvetiny a sviečky. Nie všetci, ktorí prišli rozumeli prečo tu kríže stoja. O akcii sme sa dozvedeli od českého občianskeho združenia Dekomunizace, ktoré ju pôvodne zorganizovalo v Prahe, spolu s Ukrajincami žijúcimi v Českej republike. Dohovorili, sme sa s nimi, že s ňou budeme pokračovať v Bratislave.

Pri jej organizovaní bolo skvelé prijať pomoc ďalších ochotných ľudí. Kníhkupectvo Artforum nám poskytlo dodávku na prevoz krížov z Prahy. Mimochodom je to kníhkupectvo, ktoré zorganizovalo pred troma mesiacmi akciu na podporu Majdanu — polovica sumy z každej predanej ukrajinskej knihy bude cez organizáciu Človek v ohrození poslaná pozostalým obetí z Kyjeva. Za dva mesiace predali 132 ukrajinských kníh a na Ukrajinu pôjde 600 €. Ak to vyzerá ako patetická samozrejmosť, tak to tak nie je. Je to citlivosť ľudí na to, čo sa deje okolo nás a ochota robiť to, na čo majú títo ľudia silu. Sme im za to vďační.

Pomohlo tiež mnoho kamarátov a rodina, s prekladom textov, s korektúrami, s dorobením a opravou krížov. Vďaka patrí aj predstaviteľom bratislavskej mestskej časti — Staré mesto za to, že nám umožnili použiť priestor na nábreží. Chodí tam veľa ľudí, čítajú si smútočné oznámenia a vnímajú kríže v pozadí. A to je ten dôvod, prečo sme chceli, aby táto pripomienka súčasných udalostí bola v Bratislave. Aby ľudia v tomto meste viac vnímali, čo sa stalo u našich susedov.

Dnes keď sme boli skontrolovať kríže, stretli sme pri nich dvoch Ukrajincov. Matku s dospelým synom. Stáli na tom mieste niekoľko hodín, prihovárali sa ľuďom a vysvetľovali im, čo sa u nich doma deje.

Ale treba napísať aj o ľuďoch, ktorí nám v ústrety nevyšli. Od prvej chvíle sme túto akciu chystali ako nepolitickú pietnú udalosť. Pôvodne sme požiadali bratislavský magistrát o jej umiestnenie na Námestí slobody. Primátorom Bratislavy však bola bez udania dôvodu zamietnutá. O dva dni na to Milan Ftáčnik oslavoval deň víťazstva nad fašizmom s ruským veľvyslancom priamo v centre Bratislavy. Je tam súvis?

Dekomunizace a Jablko
.týždeň (video: Tomáš Prištiak a fotografie: Boris Németh)
SME (video: Martina Pažitková)

Tento článok ste mohli čítať, lebo sa venujeme témam, ktoré považujeme za dôležité, témam, ktoré máme radi.
Pomôžte nám pokračovať v tom.

Podporte nás


Späť na tému Ukrajina