jablko

Rodina

Na rodinu sa dá pozrieť z rôznych uhlov a z rozdielnych vzdialeností. Ako sa na rodinu pozeráme keď vzniká, keď pokračuje, keď niekto rodinu opustí, na chvíľu, navždy. Rodina môžu byť mnohí ale aj dvaja. Aké je to do rodiny prijať dieťa, aké je to dieťa stratiť. Ako vidia rodinu deti, ako starí ľudia.

Na onkológiu som šla s vedomím, že zvládnem utrpenie detí, za predpokladu, že môžem pre ne čosi urobiť

Po rokoch práce na detskej onkológií založila detský hospic Plamienok, vďaka ktorému môžu nevyliečiteľne choré deti prežiť život doma, v kruhu svojich najbližších. Mária Jasenková. Rozprávali sme sa o jej detstve, viere, o vlastnom svete, o tom, ako sa dá práca s nevyliečiteľne chorými deťmi ustáť.
Celý rozhovor →

Láska je kľúčová, ale odborná pomoc je pre náhradné rodiny dôležitejšia, ako by sa javila

Pred dvadsiatimi rokmi založil s kamarátmi občianske združenie Návrat, ktoré sa venuje rodinným formám starostlivosti o opustené deti, pomáha rodinám v kríze a presadzuje systémové zmeny v oblasti sociálnoprávnej ochrane detí. Hlavným poslaním Návratu je, aby bolo stále menej detí v domovoch a stále viac detí v rodinách. Za viac ako dvadsať rokov sa mu s kolegami a kamarátmi podarilo mnohé v tejto oblasti zmeniť k lepšiemu, no stále sú pred nimi nové výzvy; práca s verejnosťou i politikmi či vzdelávanie odborníkov. Marek Roháček.
Celý rozhovor →

Teraz sa na mňa niekto podobá

Krátko po tridsiatke si myslíte, že máte základné hodnoty a názory ako tak sformulované. Potom sa však porozprávate s devätnásťročnou Máriou Michalovou a zistíte, že máte čo doháňať. Skúsenosť je nenahraditeľná. Čo je rodina, a čo pre vás znamená? Aké je to priviesť na svet dieťa? Prečo sa nehnevať na matku, ktorá vás dá do domova? Prečo niektoré adoptované deti nepríjmu svoju novú rodinu? S Maruškou sme sa rozprávali viackrát, pred tým než Mia prišla na svet, aj potom, keď sa už na Marušku podobala.
Celý rozhovor →