jablko

Pavel Růt
Labyrintem pražského tajemna

PSH recitujú: “Praha není jenom most a hrad“. Chacha, ale tiež to nie je len “hospoda” na nádraží Smíchov, alebo Vystřelený oko, či hospoda U Budyho na Libeňskom ostrove. Praha, to je aj množstvo tajomných miest alebo miest všedných s tajomnými príbehmi, o ktorých málokto vie. Grafik Pavel Růt ich spísal a podelil sa o ne v knihe Labyrintem pražského tajemna.

Vydavateľstvo Argo vydáva najrozmanitejšie knihy. Vskutku rôznorodé, ako obsahom, tak aj vzhľadom. Často sú to knihy krásne. Jednou z takýchto kníh je novinka Labyrintem pražského tajemna, ktorú dal dokopy vychytený grafik Pavel Růt. Nestáva sa často, že by bola kniha po vizuálnej i obsahovej stránke dielom jedného človeka. Neraz, v závislosti od toho, či je autor grafik, a či spisovateľ, to končí strádaním buď po obsahovej, alebo vizuálnej stránke. Pavel Růt je popredný pražský grafik a zberateľ umenia, ktorý má na svedomí už mnoho grafických úprav kníh pre rozličné vydavateľstvá, ale navrhol aj interiéry kaviarní, logá a ilustrácie, dokonca navrhol aj šálky na čaj. Nuž ale ku knihe.

Je nádherná, plná starých fotografií - pohľadníc z Prahy. Aj zalomenie textu a výber fontu sú zaujímavé, ako sa na tajomnú Prahu patrí. No, ale čo obsah? O čom kniha vlastne je?

Knižka je sprievodcom po rôznych miestach Prahy. Sú v nej stovky veľmi krátkych príbehov - vymyslených i skutočných, ale hlavne tajomných. Tak ako sa na sprievodcu patrí, na začiatku knihy je mapa. Od nej sa všetko odvíja: všetky kapitoly, všetky zastávky. Najprv sa prevezieme po Vltave od Podolí, cez Kampu, až po Štvanici. Neverili by ste koľko hastrmanov tam kedysi žilo. Či ešte žije? A vedeli ste, že na Kampe rástol kedysi neprístupne hustý les? Ďalej sa poprechádzame Malou Stranou a dozvieme sa, prečo stade zmizol všetok hmyz, prečo v Lichtenštejsnkom paláci straší, a do ktorej “hospody” chodil na víno Tycho de Brahe s mladším kolegom Johannesom Keplerom. V časti o Hradčanoch sa dozvieme, kde žil “loupeživý” Dalibor, známy tiež ako huslista, a ako rástol chrám sv. Víta. Nuž, ale prečo by som tu vypisoval tajomná, ktoré sú v knihe? Marné by bolo vyratúvanie tajov, ktorých je v knihe neúrekom a ich čaro ostáva v nej.

Aj z Nového mesta, aj z Vyšehradu, Jozefova či Starého města pražského. Vedeli ste, že v okolí Karolina straší kostra chlapa, ktorý ju - svoju kostru - ešte keď žil, predal univerzite?

Knihu odporúčam každému, kto má rád Prahu a nerád sa pretĺka davmi turistov a zakopáva o český kryštál. Je dobré sadnúť si v sychravom počasí do jednej z “hospod” - napríklad z tých, spomenutých v úvode, a začítať sa do tejto knihy. Potom sa prejsť Prahou, najlepšie zavčas ráno, čo najskôr, kým je ešte prázdna a tajomná.

Pozrieť v Artfore

O tejto knižke ste čítali, lebo sa venujeme témam, ktoré považujeme za dôležité, témam, ktoré máme radi.
Pomôžte nám pokračovať v tom.

Podporte nás


Späť na tému Knižky